{MAKROFOTOGRAFIA}
Następna kategoria, którą chciałabym przedstawić to fotografia makro. Jest mi bardzo bliska, bo od zawsze zwracałam uwagę na detale i przywiązywałam do nich dużą wagę.
Makrofotografia to dział, który ma bardzo wielu zwolenników i entuzjastów. Dzięki niej, za pomocą niewielkich środków, możemy spojrzeć na zwykłe przedmioty w nowy sposób.
Makrofotografia to wykonywanie zdjęć bardzo małych obiektów lub fragmentów obiektów dużych (detali) z niewielkich odległości.
{FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA}
Równie bliska mojemu sercu. Uwielbiam abstrakcyjność, kreatywność, artystyczną „mroczność”. Unikalność. Artyści tym się właśnie wyróżniają.
Fotografowanie artystyczne dla każdego może oznaczać co innego – mamy tu wachlarz interpretacji. Dla mnie przede wszystkim jest to coś, co nie pasuje do żadnej innej kategorii, właśnie przez swoją unikalność.
{PORY ROKU}
Kiedy najlepiej wykonywać zdjęcia pejzażowe? W zasadzie każda chwila jest dobra. Pod względem fotograficznym nie ma nieciekawych pór roku. Wszystkie pory roku charakteryzują się czymś, co odróżnia je od innych, również pod kątem wykonywania zdjęć.
{FOTOGRAFIA SPORTOWA I REPORTAŻOWA}
Akcja, ruch i tempo to cechy szybko rozgrywających się wydarzeń. Fotografia sportowa i reportażowa może być bardzo pasjonująca, narzuca ona jednak specyficzne warunki pracy, związane z szybkością wykonywania zdjęć i sposobem rejestracji ruchu.
Uczy nas nie tylko błyskawicznego podejmowania decyzji, ale również cierpliwości i umiejętności przewidywania sytuacji.
Jeśli fotografujemy szybko rozgrywające się wydarzenia, musimy dokonać wyboru, w jaki sposób chcemy pokazać ruch. Odpowiednio dobrany czas otwarcia migawki pozwala zatrzymać na zdjęciu obiekty będące w ruchu lub pokazać je jako rozmazane.
Efekt „zamrożenia”, czyli zatrzymania ruchu, jest najczęściej stosowany, ponieważ pozwala na uchwycenie najwłaściwszego momentu akcji oraz umożliwia rozpoznanie na zdjęciu szczegółów poruszającego się obiektu.